Паспорт кластеру: конкурентоспроможна біоекономіка; тенденції розвитку національних, європейських та світових аграрних ринків; зміни у харчовій поведінці споживачів; соціологічний моніторинг інноваційних можливостей агропромислового виробництва; комерціалізація результатів науково-технічної діяльності аграрної науки; прогнозування культури харчування; роль ціни на різні продукти харчування та їх вплив на різні соціальні прошарки населення; соціальні аспекти діяльності транснаціональних мереж та організацій у виробничо-збутовій системі; прогнози та пріоритетні напрямки науково-технологічного та інноваційного розвитку аграрних ринків; організаційно-економічний механізм створення сприятливого інвестиційного клімату для підвищення конкурентоздатності сільськогосподарської та харчової промисловості; інституціональні зміни в аграрному бізнес-середовищі; інтеграція національної аграрної науки та виробництва в європейську наукову та інноваційну системи.
Керуючі: керівник Національного контактного пункту РП7 «Наука в суспільстві», к. екон. н., с.н.с. Ольга Вікторівна Кот, Центр досліджень науковотехнічного потенціалу та історії науки ім. Г. М. Доброва НАН України.
Контактна особа: Ольга Вікторівна Кот.
Юридична адреса: бульвар Шевченка, 60, м. Київ, 01032, Україна.
E-mail: olga.kot.jso@gmail.com.
Чому Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г. М. Доброва НАН України (ЦДПІН НАНУ)?
Дослідження впливу соціально-економічних, науково-технологічних та інноваційних факторів на розвиток конкурентоспроможного агропромислового виробництва є міждисциплінарною та кростематичною компонентою в межах кожного з наукових напрямків, представлених в НТП «Агропродовольча». У зв’язку з цим ЦДПІН НАН України є базовою установою щодо системного розв’язання проблем підвищення соціально-економічної ефективності та зміцнення конкурентних переваг аграрного сектору на засадах розбудови сучасної інноваційної економіки, заснованої на знаннях.
ЦДПІН НАН України є провідною академічною науковою установою, яка відома на теренах України та за її межами фундаментальними, теоретико-методичними та прикладними дослідженнями й розробками в галузі розробки та вдосконалення організаційно-економічного формування й ефективного використання науково-технологічного та інноваційного потенціалів, інтеграції вітчизняної науки у європейську та світову наукові системи; дослідженням факторів трансформації наукових систем країн з перехідною економікою; обґрунтуванням науково-технологічних та інноваційних прогнозів тощо. Центр виконує функції методологічної, науково-організаційної, прогнозно-аналітичної та учбово-методичної установи, яка координує дослідження з вищезгаданих напрямів, що проводяться іншими науковими установами і вузами держави, надає їм науково-методичну допомогу в розвитку цих досліджень та в підготовці наукових кадрів. Центр працює в тісному контакті з міністерствами, відомствами, науковими установами, підприємствами, організаціями України. ЦДПІН – унікальний міждисциплінарний колек-тив, у якому працюють представники 10 наукових спеціальностей, що охоплюють широкий спектр фундаментальних галузей природознавства, технічних і суспільних наук.
Центр виконує спільні проекти з науковими закладами країн Європейського Союзу, СНД, інших держав та міжнародних організацій. Працівники Центру є експертами міжнародних програм, членами Європейської асоціації досліджень та технологій, Європейської асоціації з еволюційної економіки, Міжнародного союзу з наукометрії та інформетрії, Європейської дослідницької та освітньої програми, членами редколегій міжнародних наукових журналів «Освіта й наука» (Болгарія), «Технологічне навчання, інновації та розвиток» (Швейцарія) тощо. З 2011 р. Центр є базовою організацією Національного контактного пункту Сьомої рамкової програми Європейського Союзу з досліджень і технологічного розвитку з пріоритетного напрямку «Соціально-економічні та гуманітарні науки».
Серед основних розробок та досягнень Центру варто відзначити:
-
Обґрунтовано інноваційно-орієнтовану модель економічного розвитку України та шляхи її впровадження, що знайшло конкретне втілення в проектах Концепції національної інноваційної системи України та Доктрині інноваційного розвитку наукової сфери України.
-
На базі отриманих широкомасштабних експертних оцінок запропоновано систему стратегічних і середньострокових пріоритетів розвитку науки та техніки, розроблено пропозиції стосовно механізму їх реалізації.
-
Здійснено науково-методичне та організаційне забезпечення виконання Державної програми прогнозування науково-технологічного та інноваційного розвитку на 2004 – 2006 рр. Узагальнення результатів цього дослідження дозволило розробити нову систему науково-технологічних та інноваційних пріоритетів держави, запропонувати конкретні механізми їх реалізації, що було втілено в проектах законів України та проектах постанов Кабінету Міністрів України.
-
Розроблено концептуальні основи формування регіональних інноваційних стратегій соціально-економічного розвитку в Україні на основі використання моделі побудови сценаріїв динаміки розподілу державних і ринкових факторів впливу на фактори конкурентоздатності підприємств регіону. Цей підхід враховує практику Європейського Союзу та соціально-політичні умови в Україні.
Результати досліджень покладено в основу розробки законів, концепцій, програм, моделей, методик, необхідних для державного управління науковою й інноваційною діяльністю. Їх використано при підготовці більшості законодавчих актів у сфері науково-технічної та інноваційної політики. Розроблено інноваційну модель структурних змін економіки, яку схвалено розширеною колегією Міністерства економіки України, Державну програму прогнозування науково-технологічного та інноваційного розвитку України, затверджену Кабінетом Міністрів України, а також ряд методичних рекомендацій з інших питань. Центр видає міжнародний журнал «Наука та наукознавство», а також журнали «Нариси з історії природознавства і техніки» і «Проблеми науки».
До складу кластеру 11 входять:
A. Академічні інститути та заклади вищої освіти (проект):
- ЦДПІН ім. Г. М. Доброва НАН України (головний).
- Державна установа «Інститут економіки та прогнозування» НАН України.
- Інститут демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАНУ.
- Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана.
- Житомирський національний агроекологічний університет.
- Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки».
- Національний університет біоресурсів і природокористування України.
- Центр iнтелектуальної власностi та передачi технологій НАНУ.
- Національний університет харчових технологій.
Б. Бізнес-організації (МСП, приватні фірми):
- ТОВ «Українська економічна студія».
- ТОВ «УкрАгроКонсалт».
- Міжнародна асоціація «Здоров’я суспільства».
- Компанія «HelsaCommodity Chemicals».
- Українська асоціація маркетингу